ZEYTİNYAĞI

2009-06-09 12:01:00

Image Hosted by ImageShack.us

Ze
ytinyağının Bilinmeyen Faydaları

♣       Zeytinyağı hipertansiyon gibi hastalıklara karşı etkili sonuçlar veriyor.

♣       A, D, E ve K vitaminleri açısından oldukça zengin içeriğe sahip.

♣      Zeytin ve zeytinyağında hücre yenileyici ve yaşlanmayı geciktirici "Oleuropein" maddesi bulunuyor. Bu madde başta ABD olmak üzere birçok gelişmiş ülkede kansere karşı yapılan ilaçlarda kullanılıyor.

♣        Zeytinyağını diğer bitkisel yağlardan ayıran en önemli özellik, oleik asit zenginliğidir. Bu asit özellikle meme kanserini tetikleyen (Her-2/Neu) veya (ERB B-2) kötü genlerini durdurma özelliğine sahip.

♣        Sindirim sistemi hastalıklarına da zeytinyağı öneriliyor. Çünkü, bu yağ tamamen doymamış yağ asitleri içeriyor. Böylece bu asitler vücutta biriken toksinlerin dışarı atılmasını sağlıyor.

♣        Zeytinyağının kızartmaya en uygun yağ olduğu bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır.Zeytinyağı yüksek ısıya daha dayanıklı bu yüzden kızartma yağı olarak daha sağlıklıdır. Zeytinyağı asitlik oranına göre 210 C-
240 C de değişirken, tereyağı 110 C , ayçiçekyağı 170 C de özelliğini kaybeder ve zararlı hale dönüşür. Kızartmaların genellikle 140- 180C de yapıldığını göz önünde bulundurursak 'zeytinyağıyla kızartma olmaz, öteki bitkisel yağlarla daha sağlıklı olur inanışı' bilimsel olarak çürümüş oluyor.

Güzelliğe de Etkili

  • Zeytinyağı en doğal kozmetik malzemesi.
  • Zeytin egzamayı ve saçların dökülmesini önlüyor.
  • Banyodan sonra cilde zeytinyağı ile masaj yapılırsa hücrelerin yenilenmesi sağlanıyor.


41
0
0
Yorum Yaz